Jesień może być pięknym okresem, pełnym kolorów i ciepłego słońca. Jednak dla niektórych ludzi jest to również czas, kiedy nastrój staje się cięższy, energia i motywacja spadają i często czujemy się przygnębieni. To właśnie jesienią często odczuwamy tzw. jesienną chandrę. Czy jednak musimy się poddawać temu nastrojowi i wpadać w depresję? Absolutnie nie! Chcemy podzielić się z Tobą kilkoma prostymi, ale skutecznymi sposobami na to, jak przetrwać jesień z uśmiechem na twarzy.

 

Przygotuj się na aktywność fizyczną -  w dzisiejszym zabieganym świecie, pełnym obowiązków i zadań, często zapominamy o naszym zdrowiu fizycznym. Jednak warto przypomnieć sobie, że regularna aktywność fizyczna ma ogromne korzyści dla naszego organizmu. Poprawia krążenie krwi, dotlenia mózg, wzmacnia mięśnie i ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy dni są krótsze, a aura bardziej ponura, warto wykorzystać każdą okazję do ruchu. Nie daj się jesiennej chandrze i odkryj, jak ważne jest dbanie o swoje ciało. Aktywność fizyczna jest kluczem do dobrego samopoczucia i dzięki niej możesz czuć się lepiej.

Korzystaj z promieni słonecznych - korzystanie z promieni słonecznych jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia. Słońce jest głównym źródłem życiodajnej energii, a także przyczynia się do poprawy naszego nastroju poprzez produkcję witaminy D. Jednak w okresie jesienno-zimowym, gdy dni są krótsze, a słońce rzadziej wychodzi zza chmur, może być trudno dostarczyć organizmowi wystarczającą ilość tej ważnej witaminy. W takim przypadku warto rozważyć suplementację witaminą D (oczywiście po konsultacji z lekarzem). Oprócz tego, tłuszcze omega 3, które występują w naturalny sposób w takich składnikach odżywczych jak ryby, orzechy włoskie czy migdały, również mają pozytywny wpływ na nasz nastrój. Dlatego też warto zadbać o swoje samopoczucie i zapobiec jesiennym `dołkom`, dbając o odpowiednią suplementację i zdrową dietę.

Myśl pozytywnie i broń się przed myślami depresyjnymi – staraj się myśleć pozytywnie i nie przejmuj się tym, co się jeszcze nie wydarzyło. Według statystyk ¾ problemów, którymi czujemy się obarczeni, istnieje tylko w naszych głowach! Czyli – nie martw się na zapas! Staraj się dostrzegać szczęście w najdrobniejszych wydarzeniach swojego dnia. Odpychaj od siebie myśli negatywne i przygnębiające. Uwierz w siebie i w to, że jesteś w stanie rozwiązać swój problem pozytywnie. Carpe diem!

Znajdź czas na właściwy wypoczynek – zatroszcz się o swój sen. To właśnie podczas snu nasze ciało najlepiej wypoczywa i regeneruje się. Wytwarza się melatonina, czyli `hormon snu`, który ma silne działanie przeciwutleniające i zwiększa odporność organizmu. Melatonina w naturalny sposób zaczyna być produkowana w naszym organizmie po zmroku, a najwięcej wydziela się podczas tzw. `snu głębokiego`, czyli około 23:00 do 3:00 nad ranem. Pomieszczenie, w którym śpisz powinno być dobrze przewietrzone, a łóżko wygodne. 

Zadbaj o swoją dietę - to co spożywamy ma kolosalne znaczenie i przekłada się w bezpośredni sposób na nasze samopoczucie. Powiedzenie: "jesteś tym, co jesz" nie jest wcale przenośnią. Bez codziennego dostarczania organizmowi odpowiedniej ilości energii w postaci jedzenia, nie bylibyśmy w stanie w ogóle funkcjonować. Należy pamiętać , że odżywianie się w sposób zbilansowany, dostarczający naszemu organizmowi ważnych składników odżywczych, jest jednym z podstawowych warunków zdrowia psychicznego i sprawności intelektualnej.

Odkryj jak spacery lub czytanie ulubionej ciekawej książki mogą pomóc Ci w walce z jesienną chandrą.  Przygotuj się na pełne energii i radości jesienne dni!

 

Aktualności

Do 26 sierpnia 2024 - gabinet zamknięty

Uprzejmie informuję, że gabinet będzie zamknięty d...

Witamy wszystkich po urlopie!

Witamy wszystkich ponownie! Z radością oznajmiamy,...

Zapowiedź letniego urlopu - 7-28 sierpnia

Chciałabym Was poinformować, że z radością zapowia...

Bezpłatne miejsce parkingowe.

Gabinet TchnienieSpokoju ma dla Was wspaniałą wiad...

Najnowsze posty

Dobry psycholog - Warszawa Bemowo: Twój partner w przezwyciężaniu trudności

Czasami życie stawia przed nami wyzwania, z którym...

Do Pacjentów

Jestem Psychologiem praktykującym na Bemowie, moim...

Od ciemności do światła: Jak psycholog może odmienić Twoje życie.

Był sobie pewien mężczyzna o imieniu Mateusz, któr...

Nie daj się jesiennej chandrze.

Jesień może być pięknym okresem, pełnym kolorów i...